64. Pucharu Gordona Bennetta w Toruniu.

Toruń gospodarzem najstarszego i najbardziej prestiżowego wydarzenia lotniczego na świecie

Po 85 latach drugi raz w historii Polska została gospodarzem mistrzostw świata o Puchar Gordona Bennetta w 2021. Pierwszy start zawodów o Puchar Gordona Bennetta odbył się w 1906 roku w Paryżu przy ponad 200 000 publiczności. Tradycją jest, iż zwycięski kraj ma przywilej organizacji kolejnej edycji zawodów.

Balony nad Toruniem i województwem kujawsko-pomorskim.

Pod koniec wakacji podczas tego niezwykłego międzynarodowego wydarzenia pojawi się około dwadzieścia załóg z różnych części świata. Balony najprawdopodobniej przelecą nad miastem dzięki czemu zarówno turyści jak i mieszkańcy będą mogli podziewać te niezwykłe statki powietrzne. Ich bogata historia sięga początku osiemnastego wieku kiedy to udało się wznieść po raz pierwszy do góry tego typu balon.

Aeroklub Pomorski w Toruniu miejscem statu balonów.

Toruńskie lotnisko po raz kolejny będzie miejscem prestiżowych międzynarodowych zawodów lotniczych. W 2019 roku odbyły się tu Europejskie mistrzostwa w akrobacji samolotowej

Polskie zwycięstwa w tych prestiżowych zawodach.

W historii zawodów Polacy aż sześciokrotnie wygrywali zawody.

Wielki sterowiec w Toruniu

W Toruniu na początku lipca pojawi się wielki sterowiec. Ma być on dziełem wielu osób które pod przewodnictwem dr Katarzyny Łyszkowskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu stworzą ogromną instalacje. Projekt artystyczny początkowo ma stanąć na Rynku Staromiejskim. W późniejszym czasie autorka projektu nie w klucza ustawiania wielkiego sterowca w różnych miejscach Torunia.

Wszystko to ma upamiętnić i przypomnieć, że pierwszy sterowiec w Polsce zakupiony w Francji stacjonował w Wielkiej toruńskiej hali zwanej portem sterowcowym. Właśnie w tym roku mija dokładnie 100 lat od tego wydażenia. Ówczesna hala (zdemontowana po II wojnie światowej) stała przy ulicy balonowej w Toruniu.