Fontanna Cosmopolis

Fontanna multimedialna Cosmopolis w Toruniu

Pierwsze pokazy odbyły się latem w 2008 roku. Od razu stała się jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Toruniu. Jej położenie na Placu Rapackiego na obrzeżach toruńskiej starówki powodowało, że wielu mieszkańców i turystów przychodziło w letnie dni usiąść i ochłodzić się siedząc w okolicy fontanny.

Układ słoneczny w fontannie.

Swoją budowa nawiązuje do największego dzieła Mikołaja Kopernika “o obrotach sfer niebieskich”. Obiekt jest skonstruowany jako układ słoneczny. Sama fontanna znajduje się w pobliżu toruńskiego Planetarium. Dlatego też skwer na Placu Rapackiego na którym znajduje się ów obiekt nosi imię zmarłego dyrektora Planetarium Lucjana Broniewicza. Pomysłodawca stworzenia fontanny jest toruński artysta Zbigniew Mikielewicz.

Działanie fontanny toruńskiej

Wyposażono ją w 113 barwnie podświetlane dysze wodne – tworzą one wodny układ słoneczny według Mikołaja Kopernika. Strumień wody osiąga do 4,5 m wysokości. Ulokowana centralnie dysza główna – symbolizująca Słońce – umożliwia natomiast wypuszczenie strumienia wodnego na wysokość 5 metrów w górę.