Jezioro Józefowo

Jezioro Smolne w Józefowie koło Torunia

To najbliższe i jedyne w gminie lubicz jezioro. Położone zaledwie 8 km i 14 min jazdy samochodem od Piernikowego Dworku. Co roku gmina dba i przygotowuje kąpielisko do sezonu. Sprawdzana jest woda, a plaża sprzątana.

Jakie jest jezioro w Józefowie?

To właśnie w miejscowości Józefowo znajduje się jezioro Smolne, które przez wielu nazywane jest Józefowo. Sam akwen jest nie wielki bo zajmuje powierzchnię 5,5 ha. Zasilane jest tylko wodą z opadów i nie posiada dopływów. Choć jest małym jeziorem to jego średnia głębokość wynosi 4 metry, a w najgłębszych osiąga 12 metrów głębokości.

Co znajduje się przy jeziorze Józefowo?

Jak co roku nadzór nad bezpieczną zabawą w wodzie ma dwóch ratowników. Na plaży znajdziemy toalety, przebieralnie i wyznaczone kosze na śmieci. Kąpielisko jest specjalnie wydzielone i oznaczone. Oddzielnie jest zrobiony mały brodzik dla najmłodszych uczestników. W barze przy plaży dostępne są przekąski (frytki, pizza, hot dog) i napoje i piwo. Na miejscu jest możliwość wypożyczenia rowerów wodnych, kajaków i desek typu SUP. Nad jeziorem wyznaczono specjalne miejsce do siatkówki plażowej. Wyznaczono dwa parkingi dla przyjezdnych. Pierwszy bezpłatny 100m od plaży przy wiezdzie przez las do jeziora. Drugi przy samej plaży płatny jednorazowo 10 zł za cały pobyt. Jest to jedyna opłata pobierana na miejscu.

Plaża nad jeziorem w Józefowie. Na zdjeciu widać samochody stojące na parkingu przy plaży

Plac zabaw nad jeziorem w 2022 roku

9 września tego roku została podpisana umowa na wykonanie placu zabaw nad jeziorem w Józefowie. Obiekt ma być wykonany przy współ finansowaniu budowy placu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z stron Urzędu Marszałkowskiego. Do boiska siatkówki plażowej, miejsc na grila i baru już nie długo dołączy plac zabaw. Jezioro i jego okolice stają się miejscem rozrywki i rekracji nie tylko latem ale też w pozostałe pory roku. Co raz częściej korzystają z niego ludzie którzy zimą morsują, biegacze czy grzybiarze.

Jak dojechać z Piernikowego Dworku nad jezioro w Józefowie?

Wyjeżdżając z Piernikowego dworku należy pojechać w lewą stronę w kierunku Lubicza Górnego. Jadąc cały czas prosto jak prowadzi droga dojedziemy do skrzyżowania z światłami na którym należy skręcić w prawo. Następnie przejedziemy przez most na rzece Drwęca i wiedziemy pod górę gdzie będzie kolejne skrzyżowanie z światłami. Na tym skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto. Po przejechaniu około 1km będzie skręt w prawo oznaczony dwoma tabliczkami “Mierzynek 2km” i druga “Józefowo” z znaczkiem jeziora. Skręcając zgodnie z wskazującą tabliczką po około 5km jadąc tak jak prowadzi droga dojedziemy do miejscowości Józefowo po drodze przejeżdżając przez Mierzynek. Tam z ulicy wypoczynkowej po minięciu sklepu po prawej stronie należy skręcić na rozwidleniu w lewo w piaszczystą drogę. Z niej po przejechaniu około 500 metrów skręcić w lewo bezpośrednio na parking pierwszy bezpłatny przy lesie lub następny płatny 10 zł przy samym jeziorze.

Bezpłatnym autobusem nad jezioro w Józefowie

Po gminie Lubicz jeździ bezpłatny autobus linia 107. Autobus dojeżdża do jeziora w Józefowie. Sprawdź rozkład jazdy lini 107.