Wędkarstwo i łowienie ryb w Drwęcy

Drwęca łowienie troci

Drwęca od lat słynie z dużych troci i łososi , wstępujących na tarło i płynących w górę rzeki powyżej Lubicza. Drwęca to rzeka przepływająca pomiędzy Lubiczem Dolnym, a Lubiczem Górnym. To jeden z prawych dopływów dolnej Wisły. Oddalona nie cały kilometr od Piernikowego Dworku. Dlaczego jest taka niezwykła dla wędkarzy. Gdy zaczyna się tarło troci i łososi to wędrują one z morza bałtyckiego do Drwęcy. Wielu uważa, że właśnie tu docierają największe okazy, które dały rade przebyć drogę ponad 200km w kilkanaście dni. To właśnie miedzy Złotorią, a Lubiczem są najlepsze miejsca dla troci. To tu Od 1 stycznia do marca można spotkać wielu wędkarzy , którzy szukają kamiennych raf w których są trocie. To sprawiam że wielu z nich na początku roku właśnie Drwęce wybiera jako najlepsze i najciekawsze miejsce do połowu troci. Kiedy nadchodzi zima to w drugiej połowie grudnia trocie i łososie zaczynają spływać ze swoich tarlisk. Sezon rozpoczyna się 1 stycznia i trwa aż do końca sierpnia.

Drwęca i połowy troci w Lubiczu miedzy młynem, a mostem drogowym.

Wielkość ryb troci w Drwęcy

W rzece często spotykamy ryby w przedziale 2-4 kilogramy. Oczywiście są też dużo większe osobniki. Drwęca jest dużą i głęboką rzeką z odcinkami podgórski. Tutaj łowi się zazwyczaj ciężko ze względu na ilość niesionej wody. Pod koniec 2021 roku w czasie tarła w Drwęcy przeprowadzono połowy w celu sprawdzenia i zbadania ryb. Pobrania ikry, a następnie wypuszczenia ryb do rzeki. Pierwsze wyniki wskazały, że połowione trocie są zdrowe, a ich średni rozmiar oszacowano na 2-5 kilogramy. Pozyskano przy tym dziesiątki litrów doskonałej jakości ikry. Wszystko to napawa optymizmem na dalsze lata. Z swojej strony chcielibyśmy zaapelować o rozsądne wędkarstwo i wypuszczanie ryb po złowieniu.

Troć w Drwęcy

Jakie występują i można złowić ryby w Drwęcy?

Drwęca nie jest tylko i wyłącznie łowiskiem troci i łososi. W rzece mieszkają: brzany, bolenie, sumy, szczupaki, jazie, klenie, okonie, płocie, leszcze, pstrągi potokowe, a czasem trafiają się również tęczaki. Dlatego, gdy już opadnie trociowa gorączka, można tu śmiało zapolować na powyższe gatunki i można ich szukać właśnie na odcinku górskim.

Nocleg blisko Drwęcy

Piernikowy dworek położony jest zaledwie niecały kilometr do rzeki Drwęcy na wysokości mostu drogowego w Lubiczu. W swojej ofercie posiada osiem pokoi o różnym ułożeniu i standardzie. Dla większej ilości osób mamy specjalną ofertę na wynajęcie obiektu do noclegu na wyłączność.

Łowienie z przewodnikiem na Drwęcy

Dla osób, które nie mają doświadczenia i wiedzy o łowieniu w Drwęcy mogą skorzystać z przewodnika. Szczegóły oraz kontakt można sprawdzić pod poniższym linkiem. Przewodnik wędkarski na Drwęcy