Co warto zwiedzić w Toruniu?

Każdy przed przyjazdem zastanawia się nad pytaniem. Co zobaczyć w Toruniu? Cała Toruńska starówka wpisana została na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W jej obrębie możemy znaleźć szereg niezwykłych zabytków, które kryją w sobie mnóstwo ciekawostek. Na szczególną uwagę zasługują m.in. takie obiekty jak Ratusz Staromiejski będący “murowanym kalendarzem”, czy też Krzywa Wieża, z którą wiąże się legenda mówiąca o tym skąd wzięła się nazwa Toruń. Zwiedzanie Torunia to przede wszystkim to nie tylko pojedyncze zabytki ale także każda uliczka starego miasta. Wszystkie są wyjątkowe i kryją za sobą historie i pokazują piękno tego miasta.

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Jego budowa rozpoczęła się w XIII wieku. Ostanie większe zmiany jakie zaszły w ratuszu w Toruniu to jego odbudowa po zniszczeniach w XVIII wieku. Obecnie jest siedzibą Muzeum okręgowego w Toruniu. Adres to Rynek staromiejski 1

Kalendarz zbudowany w stylu gotyckim

Niewiele osób wie, iż stojący w samym sercu Torunia Ratusz Staromiejski został zbudowany na bazie…. kalendarza. Jego główna wieża symbolizuje jeden rok, z kolei cztery narożne odpowiadają za kolejne pory roku. Angażując się dalej w architekturę tej niezwykłej budowli odkrywamy 12 wielkich sal odpowiadających ilości miesięcy. Z kolei 52 mniejsze to następujące po sobie tygodnie roku kalendarzowego.. Na koniec mamy 365 okien, co jak nie trudno się domyślić odpowiada ilości dni w roku. Zagadką może wydawać się fakt, iż raz na cztery lata przypada rok przestępny. W takim przypadku, na początku roku władze miasta wynajmowały murarza, który miał za zadanie wykuć brakujący otwór, który po 366 dniach został rzecz jasna zlikwidowany.

Widok z toruńskiej wieży ratuszowej

Wejście po schodach na wieżę Ratusza Staromiejskiego zajmuje dosłownie parę minut. Gdy już tam dotrzemy będziemy mogli delektować się podziwianiem panoramy Starego Miasta. Warto zauważyć, iż wieża powstałą w 1274 roku i tym samym jest najstarszym tego tupu obiektem w tej części Europy.

Krzywa Wieża, czyli skąd wzięła się nazwa Toruń?

Legenda o Toruniu związana z krzywą wieżą

Zaskakującym może wydawać się fakt, iż powstanie nazwy Toruń według legendy wiąże się z przepływającą przez miasto Wisłą oraz znajdującą się tutaj Krzywą Wieżą. Budowla ta pełniła w średniowieczu rolę jednej z pasz i była bardzo zaprzyjaźniona z rzeką, która przynosiła jej najróżniejsze opowiastki z całego kraju. Po pewnym czasie stojąca w miejscu baszta zaczęła zazdrościć swojej powierniczce jej barwnego życia. Ta z kolei nie zważała na reakcje przyjaciółki i wciąż snuła najróżniejsze opowieści podpływając coraz bliżej murów baszty. Pewnego dnia zaczęła wręcz podmywać budowlę. Przerażona baszta krzyknęła „nie podmywaj mnie, bo runę!” Niewzruszona Wisła odpowiedział „To ruń”. Krzyk niesiony echem usłyszeli wędrowcy, którzy zastanawiali się jakie to miasto o ceglanych murach widzą na horyzoncie. W ten sposób na swoje mapy nanieśli miejscowość Toruń

Jak bardzo krzywa jest wieża?

Odwiedzając Krzywą Wieżę warto zrobić swego rodzaju test na utrzymanie równowagi. By go wykonać należy stanąć tak, by cała tyna część ciała (nogi, plecy oraz głowa) przylegała do ściany budynku. Następnie wyciągamy ręce do przodu i sprawdzamy, czy jesteśmy w stanie stać tak przez dłuższa chwilę.

Toruń – ruiny Zamku Krzyżackiego

Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu

Kościół mieści się przy ulicy żeglarskiej. Jego budowa odbywała się etapami. Pierwszy z nich rozpoczął się w pod koniec XIII wieku. W ceglanej budowli odnajdziemy jeszcze wiele rzeczy zachowanych z pierwszych lat budynku jak i z ostatnich stuleci. W tej katedrze, a wówczas kościele parafialnym został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Do dziś w wewnątrz świątyni znajduje się chrzcielnica przy której to był chrzczony Kopernik, a także zrobione dla niego epitafium i pomnik który pochodzi XVIII wieku. W Bazylice jest także serce króla Polski Jana Olbrachta.

Dzwon Tuba Dei

Niektórzy jednak uważają że sercem budynku jest największy w Polsce średniowieczny dzwon Tuba dei z 1500 roku. Dzwon ma 2 metry wysokości i 2,27 m w najszerszym miejscu. Waży 7238 kilogramów w tym samo serce dzwonu 200 kilogramów. Mniejsza kopia dzwonu znajduje się w domu legend toruńskich. Dzwon jak i panoramę miasta można podziwiać wchodząc na wierze kościoła, która jest wyższa niż ratuszowa. Jej wysokość to 52 metry, a na górę prowadzi ponad 200 stopni. Wieża jest udostępniona od kwietnia do października codziennie oprócz niedziel w godz. 9.00-17.30, w niedziele w godz. 14.00 -17.30

Collegium Maximum

Budynek zlokalizowany jest w zachodniej części toruńskiej starówki, przy Placu Rapackiego. W 1906r. zakończyła się budowa budynku, który stał się wówczas filią banku rzeszy. Funkcje związane z bankowością w budynku były przez prawie 100lat. Dzięki temu znajdujący się przy nim plac zyskał nazwę placu bankowego. W 2003 roku budynek został przekazany Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika, który nadał mu ówczesną nazwę Collegium Maximum.

Teatr im. W. Horzycy

Teatr mieści się na Placu Teatralnym miejscu bardzo ważnym dla mieszkańców Torunia. Jest to miejsce spotkań a także ważny punkt komunikacyjny. Dla wielu z nich jest to najważniejsze wejście na stare miasto. Budynek teatru został oddany w 1906 roku. Budynek został zaprojektowany przez spółkę architektoniczną Fellner & Helmer, która zaprojektowała również teatry dla wielu miast takich jak: Wiedeń, Augsburg, Zagrzeb czy Budapeszt. Teatr nosi imię jego dawnego dyrektora Williama Horzycy który zarządzał nim w latach 1945-1948

Co aktualnie grają w Toruńskim Teatrze?

Aktualny repertuar jaki zakup biletów odbywa się poprzez stronę teatru.

Pomnik Flisaka – wybawiciela miasta od plagi żab

Nieopodal Ratusza, w zachodniej części Rynku Staromiejskiego stoi niepozorny pomnik flisaka. Jedna z miejskich legend głosi, iż na skutek powodzi (lub według innych źródeł w wyniku klątwy rzuconej przez wygnaną z miasta żebraczkę) Gród Kopernika został nawiedzony przez plagę żab. Nietrudno się domyślić, iż dla mieszkańców obecność niechcianych gości stała się uciążliwa. W związku z tym burmistrz miasta wyznaczył nagrodę w postaci ręki swojej córki oraz pokaźnej sumy pieniędzy. Otrzymać miał ją ten, który uwolni torunian od trapiącego ich problemu. Wielu śmiałków kuszonych bogactwem oraz wizją poślubienia pięknej małżonki podejmowało się tego karkołomnego zadania. Jednak kolejne próby okazywały się bezskuteczne.

Flisak Iwo uratował Toruń

W końcu, pewnego dnia zjawił się flisak o imieniu Iwo. Rozpoczął on swoja grę na skrzypcach, dzięki czemu sprawił, iż płazy szybko zebrały się wokół niego. Następnie nie zaprzestając swojego koncertu zaczął opuszczać Toruń poprzez Bramę Chełmińska kierując się w stronę dzisiejszej dzielnicy Mokre. Tam, na podmokłych pastwiskach pozostawił żaby w ich naturalnym środowisku, tym samym stając się bohaterem dla szczęśliwych mieszkańców Torunia.

Bulwar Filadelfijski i mury zamku

Toruński Bulwar Filadelfijski powstał w 1973 roku. Wcześniej tu przybywały statki lądowe i morskie. Toruń był ważnym miastem portowym dla Polski. Nazwa pochodzi od partnerskiego miasta jakim jest Filadelfia. Obecnie jest jednym z najważniejszych miejsc turystycznych i spotkań mieszkańców Torunia. Co roku na bulwarze odbywają się Dni Torunia i Festiwal Wisły. Na bulwarze jest obecnie taras widokowy. Swoje przystanie mają dwa statki turystyczne mały katarzynka który pływa na druga stronę rzeki do punktu widokowego i Wanda, który oferuje 40 minutowe rejsy wzdłuż bulwaru skąd można podziwiać piękną panoramę Torunia. W końcowej części bulwaru znajduje się część rekreacyjna: plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej, zewnętrzna siłownia. Na końcu bulwaru znajduje się nowa przystań AZS. Jest ona ważny ośrodkiem wioślarski dla Polski.

Panorama Torunia – platforma widokowa.

Najlepiej Panoramę Torunia ogląda się z punktu widokowego na platformie widokowej. Miejsce to znajduje się po drugiej lewej stronie Wisły. Znajdziemy tam przepiękny widok jaki daje nam stara część miasta Torunia. Panorama jest urokliwa o każdej porze roku zarówno w dzień, a jeszcze bardziej po zmroku. Zarówno mury jak i cała starówka jest bardzo dobrze doświetlona co powoduje jeszcze lepszy efekt krajobrazu. Ten punkt widokowy to często odwiedzane miejsce zarówno przez turystów jak i mieszkańców miasta. Platforma widokowa zlokalizowana jest na końcu ulicy Majdany. Dostać się tam można samochodem, komunikacja miejską oraz Małym statkiem Katarzynką. Część ludzi decyduje się tam dotrzeć pieszo przez most drogowy. Odległość to trochę ponad 2km. Dla tych co nie mają czasu polecamy najnowsze rozwiązanie. W maju 2022 roku podczas remontu mostu drogowego zrobiono schody i windę z Bulwaru Filadelfijskiego na most. Gdy dotrzemy na górę mamy widok na bulwar i część starówki.

Widok z mostu na Bulwar Filadelfijski

Po przejściu do połowy mostu lub nawet dalej widzimy już panoramę starego miasta. Dlatego jeśli podczas zwiedzania planujecie odwiedzić bulwar, a macie mniej czasu przeznaczonego na zwiedzanie rozwiązanie z winda będzie idealne. Na samym moście jest zrobione kilka tarasów widokowych z których można podziwiać uroki starej części miasta Torunia.

Jak dojechać do punktu widokowego w Toruniu?

Dotrzeć tam można na różne sposoby. Samochodem można dojechać dosłownie do samego punktu ale w dzień proponujemy zaparkować samochód na początku ulicy majdany i przejść się pieszo. Odległość do przejścia to zaledwie 400m, a po drodze zobaczymy rezerwat przyrody kępa bazarowa. Ciekawym rozwiązaniem jest przepłynięcie małym statkiem o nazwie katarzynka z bulwaru filadelfijskiego do punktu widokowego. Część turystów podróżująca pociągiem wysiadając na dworcu głównym od razu decyduje się na oglądanie panoramy Torunia. Wysiadając z pociągu w tym miejscu mamy około 700m do punktu widokowego. Więcej informacji o zabytkach można znaleźć na stronie miasta.

Kościół Świętej Katarzyny.

Podsumowując przyjedź do Torunia

Nie czekaj dłużej i sam przekonaj się na własne oczy jak piękny jest Toruń. Warto już dziś zarezerwować nocleg i przekonać się że niesamowity i wciągający Toruń to fakt.