Twierdza Toruń

Muzeum Twierdzy Toruń

Wybór na siedzibę muzeum nie mógł być inny jak budynek dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, będących elementem XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego, powstałego dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus. W dawnych czasach w Koszarach Bramy Chełmińskiej przebywało około 160 żołnierzy. Co ważne mieli oni do dyspozycji w budynku laboratorium amunicyjne gdzie przygotowywano amunicje potrzebną do obrony. Długi, mierzący 113 metrów blok koszarowy, składa się z trzech skrzydeł, mieszczących 16 komór podzielonych na 26 pomieszczeń. Obiekt zabezpieczono przed ogniem artyleryjskim, wylewając nad sklepieniami pomieszczeń ponad metrowej grubości warstwę betonu, skutecznie chroniącą przed wszelkimi stosowanymi wówczas pociskami.

Muzeum Twierdzy Toruń kiedy otwarcie?

Otwarcie muzeum zaplanowano na 7-8 listopada. Jednak z względu na panującą pandemie jego zwiedzanie będzie ograniczone do małych grup czteroosobowych. Oprowadzać będzie pięciu przewodników. Oznacza to, że maksymalnie na terenie muzeum będzie mogło przebywać dwudziestu zwiedzających. W tych dniach zwiedzanie muzeum będzie bezpłatne, a otwarte będzie od 10.00-18.00. Obiekt jest oddziałem Muzeum Okręgowego i tak jak ono i inne jego oddziały w każdą środę wstęp do placówki też będzie bezpłatny.

Jaki adres jak dojechać?

Muzeum znajduje się na ulicy ul. Wały Generała Sikorskiego 23/25 w pobliżu dworca PKS. Położone jest blisko Rynku Nowowiejskiego dzięki czemu znajduje się na niejednej trasie zwiedzania miasta.

budowa nowego muzeum

Początki adaptacji Koszar Bramy Chełmińskiej na potrzeby kulturalne sięgają roku 2007, kiedy ich ówczesny gospodarz, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej planował tu stworzyć pomieszczenia magazynowe dla toruńskich teatrów oraz sale prób dla zespołów muzycznych.